Adaptacja w przedszkolu

W naszym przedszkolu wszyscy pracownicy troszczą się o dzieci już od chwili ich wejścia. Witamy dzieci i rodziców w szatni. Szczególną troską otaczamy dzieci nieśmiałe lub niechętne do rozstania się z opiekunem. Z dużą serdecznością ograniczamy czas rozstania, podpowiadamy dzieciom ciekawe zabawy. Dziecko zajęte zapomina o swoich rozterkach i smutkach. Czuje się pewniej i bezpieczniej.

Wielokrotnie widzimy, że rozstanie bardziej przeżywają dorośli niż dzieci, szczególnie w pierwszych dniach pobytu ich pociechy w przedszkolu. W wieku przypadkach telefonujemy do tych osób z informacją o uspokojeniu się dziecka, o aktualnym jego zajęciu.

Aby zmniejszyć zbyt duże przeżywanie rodziców związanego z pobytem dziecka u przedszkolu, proponujemy wcześniejszy, kilkudniowy (trzydniowy) okres adaptacyjny.

Jeżeli dziecko rozpoczyna uczęszczanie do przedszkola z początkiem roku szkolnego, to pod koniec sierpnia w obecności mamy lub taty, ma okazję uczestniczyć w zabawach i zajęciach w przedszkolu.

Dziecko rozpoczynające przygodę z naszym przedszkolem w ciągu roku szkolnego również ma szansę wcześniejszego zapoznania się z otoczeniem, salą, nauczycielkami i rówieśnikami podczas zabaw i zajęć. Raźniej będzie mu przeżyć rozstanie z rodzicami, gdy przyniesie ulubioną przytulankę lub niezbyt małą rzecz należącą do mamy lub taty. Przedmiot ten nie powinien być zbyt mały, aby się nie zgubił i nie wywołał niepotrzebnych emocji u dziecka.

Oto kilka rad zaczerpniętych z Programu Adaptacyjnego „Będę przedszkolakiem” pomocnych w radosnej, bezstresowej adaptacji przedszkolnej dziecka i rodziców:

Po podjęciu przez Rodziców decyzji o rozpoczęciu przygody z przedszkolem pomocne będzie:

*pozytywne myślenie o placówce (zaufanie do personelu);

*poznanie placówki przez dziecko; wcześniejsze poznanie przedszkola - spacery w kierunku placówki, krótkie wizyty w ogrodzie przedszkolnym;

*wcześniejsze przyzwyczajanie dziecka do przebywania w nowym miejscu pod opieką osób trzecich, kontaktowanie dziecka z rówieśnikami, np. na placu zabaw;

*informowanie dziecka o tym, że czas w przedszkolu będzie spędzało w towarzystwie innych dzieci, bez rodziców;

*zabawy z dzieckiem ,,w przedszkole”, przedstawianie jego realnych zalet, m.in. obecność rówieśników, wielość zabawek;

*usamodzielnienie dziecka (samodzielne jedzenie i ubieranie się, korzystanie z toalety).

Mamo, tato, tuż przed rozpoczęciem codziennego uczęszczania dziecka do przedszkola:

1. Skompletuj wyprawkę wspólnie z dzieckiem i ciesz się, że będzie korzystać z niej w przedszkolu.

2. Pomóż dziecku rozebrać się w szatni.

3. Nie przeciągaj pożegnania w sali, pocałuj je i wyjdź, nie okazuj zdenerwowania. Możesz wymyśleć wspólnie z dzieckiem Wasza formę pożegnania (gest, układ gestów, wierszyk, powiedzenie, piosenkę, …), po której dziecko wchodzi do sali.

4. Akceptuj płacz dziecka - naturalną, zdrową reakcję na nowe sytuacje (nie należy dziecka zawstydzać) - duża labilność uczuć dziecka powoduje, że za chwilę jest wesołe i świetnie się bawi;

5. Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to, choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.

6. Nie obiecuj „jeśli pójdziesz do przedszkola to coś dostaniesz” - kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezent, ale nie może być to forma przekupywania.

7. Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres. Zarezerwuj dla dziecka więcej czasu przed jego pójściem do łóżka przed snem – przeważnie wtedy dzieci chętnie dzielą się przedszkolnymi przeżyciami.

8. Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tato, rozstania z tatą z reguły są mniej bolesne.

9. Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze uśmiechem. Ważne jest, aby dziecko nie wyczuło Twojego zdenerwowania.

10. Poświęć więcej czasu na bycie z dzieckiem po odebraniu go z przedszkola, poświęcając go, np. na wspólny spacer, wizytę w cukierni, zabawy na placu zabaw, itp.

Podstawowa wyprawka przedszkolaka:

• Poduszka – jasiek, mały koc (podpisane);
  • Kapcie (podpisane);
  • Przybory do mycia zębów – pasta, kubek, szczoteczka (podpisane);
  • Mały ręcznik (podpisany);
  • Ubranie na zmianę, szczególnie majtki, rajstopy, spodnie – w podpisanym worku z materiału;